Zakład Gospodarki Komunalnej w Rząśni przypomina wszystkim właścicielom nieruchomości którzy mają możliwość przyłączenia do sieci kanalizacyjnej, a nie są podłączeni, o konieczności jak najszybszego spełnienia tego obowiązku.
Przyłączenie do kanalizacji wiąże się z poniższymi korzyściami:
– niższa cena za odbiór nieczystości ciekłych,
– brak konieczności kontroli poziomu w zbiorniku bezodpływowym,
– brak kontroli zawarcia umowy na wywóz nieczystości ciekłych oraz okazania faktur za wywóz w Urzędzie Gminy,
– większa ilość mieszkańców korzystających z kanalizacji sanitarnej wpływa na niższy udział kosztów stałych w cenie ścieków, dzięki temu cena jest niższa.
W roku poprzednim odbiór ścieków beczką asenizacyjną był dotowany w 80% przez Gminę Rząśnia. Od 1 stycznia 2025 r. dotacja wynosi 50%, a z dniem 1 lipca 2025 r. Gmina Rząśnia zaprzestanie dotowania i mieszkaniec będzie ponosił cały koszt usługi szambowania.
Każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do przyłączenia do kanalizacji zgodnie z artykułem 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 399 z późn. zm.):
“przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych”.
Kwestię wyegzekwowania obowiązku ustawodawca uregulował w art. 5 ust. 7 ww. ustawy, albowiem w przypadku stwierdzenia niewykonania obowiązku, wójt (burmistrz, prezydent miasta) wydaje decyzję nakazującą zrealizowanie obowiązku. W myśl art. 10 przedmiotowej ustawy, kto nie wykonuje obowiązków wymienionych w art. 5 ust. 1, podlega karze grzywny, a postępowanie w sprawie toczy się według przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 977 z późn. zm.). Jak wynika z powyższego, obowiązek ten ciąży na właścicielu każdej nieruchomości, (jeżeli spełnione są przesłanki z ww. art. 5 ust. 1 pkt. 2), a okoliczność, czy nieruchomość jest zabudowana domem jednorodzinnym czy wielorodzinnym, nie ma jakiegokolwiek znaczenia prawnego.
Przed przystąpieniem do przyłączania do sieci kanalizacyjnej należy poinformować z wyprzedzeniem Zakład Gospodarki Komunalnej w celu ustalenia terminu odbioru przyłącza. Odbiór jest wykonywany przed zasypaniem wykopu. Następnie należy zawrzeć z Zakładem Gospodarki Komunalnej umowę na odbiór ścieków.
Usługę wykonania przyłącza można zamówić w Zakładzie Gospodarki Komunalnej pod numerem telefonu 44 631 – 71 – 22 lub osobiście.